Broken/NS4000:Community portal: Difference between revisions
No edit summary |
|||
| Line 15: | Line 15: | ||
| colspan="1" rowspan="5" |[[User:Rohanp7|Rohanp7]] | | colspan="1" rowspan="5" |[[User:Rohanp7|Rohanp7]] | ||
| rowspan="9" |[[User:Opemoses|Opemoses]] | | rowspan="9" |[[User:Opemoses|Opemoses]] | ||
| rowspan=" | | rowspan="54" |[[User:JamesGould|JamesGould]] | ||
|- | |- | ||
|[[User:Bharat|Bharat]] | |[[User:Bharat|Bharat]] | ||
| Line 113: | Line 113: | ||
|[[User:Leke|Leke]] | |[[User:Leke|Leke]] | ||
|- | |- | ||
| rowspan=" | | rowspan="5" |18 | ||
| colspan="1" rowspan=" | | colspan="1" rowspan="5" |[[NVIDIA Corporation]] | ||
|[[User:AbdullahTalipAkgun|AbdullahTalipAkgun]] | |[[User:AbdullahTalipAkgun|AbdullahTalipAkgun]] | ||
| colspan="1" rowspan=" | | colspan="1" rowspan="5" |[[User:Ecwfarrow|Ecwfarrow]] | ||
| rowspan=" | | rowspan="9" |[[User:Ecwfarrow|Ecwfarrow]] | ||
|- | |- | ||
|[[User:Kal.p54|Kal.p54]] | |[[User:Kal.p54|Kal.p54]] | ||
| Line 124: | Line 124: | ||
|- | |- | ||
|[[User:Ecwfarrow|Ecwfarrow]] | |[[User:Ecwfarrow|Ecwfarrow]] | ||
|- | |||
|[[User:Haruna|Haruna]] | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" |19 | | rowspan="2" |19 | ||
Revision as of 07:56, 25 July 2023
Sprints
Sprint 3
Sprint 2
| Team | Investment | Investment Analyst | Team lead | Group Lead | Contact |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | The Goldman Sachs Group, Inc. | Claudia Torres Quiros | Antao Lou | Claudia Torres Quiros | |
| Shaunak Satish | |||||
| Mac Xu | |||||
| Ariz Akhtar | |||||
| Tanya Chopra | |||||
| Antao Lou | |||||
| Niam Shah | |||||
| Abdullah Ali | |||||
| Jordan Pang | |||||
| Gefei Wang | |||||
| 2 | Coinbase | Swaraat Chakraborty | Swaraat Chakraborty | ||
| 3 | Mattel | Meryl Biju | Meryl Biju | ||
| 4 | Rivian | Nikhil Gulati | Nikhil Gulati | ||
| Ajith Kurian | |||||
| Advay Prabhu | |||||
| Shreya Seshan | |||||
| Jenny Tang | |||||
| Kabishan Sivarasan | |||||
| 5 | Daiichi Sankyo | Michael Garanin | Conan Quinlivan | ||
| Conan Quinlivan | |||||
| 6 | D-Wave | Erick Jian | Erick Jian | Lasen Wanni Arahchige | |
| 7 | EasyJet | Parth Gore | Amaan Afridi | ||
| Moaz El Kout Oustah | |||||
| Amaan Afridi | |||||
| Ison Hau | |||||
| Lasen Wanni Arachchige | |||||
| Allan Preston | |||||
| Mahmoud Farrag | |||||
| Alex Walker | |||||
| Xiaoyi Sun | |||||
| Samuel Jones | |||||
| Carlos Martinez-Soler | |||||
| 8 | BlackRock | Paul Pohl | Angel de la Puente Martinez | ||
| Angel de la Puente Martinez | |||||
| Aaruni Arora | |||||
| Siddharth Puri | |||||
| 9 | JPMorgan Chase & Co (JPM) | Saad Yawar | Saad Yawar | ||
| 10 | Vertex Pharmaceuticals | Daniel ritchie | Daniel ritchie | ||
| Callon Peate | |||||
| 11 | Microsoft Corporation | Lakshmy CR | Jamie Ho | Ioannis Soursos | |
| Maanas Kishorekumar Bysani | |||||
| Hiu Chung Tang | |||||
| Deepak Malhotra | |||||
| Anson Yuen | |||||
| Zongtai Shen | |||||
| Yuhang Zhang | |||||
| Wang Xiran | |||||
| Daanyal Chaudhry | |||||
| Rohan Ooken | |||||
| Jamie Ho | |||||
| Vidhi Agarwal | |||||
| Suhua Luo | |||||
| Vinji Ooi | |||||
| Ninura Mohottige | |||||
| Adeel Ali | |||||
| Xiran Zhang | |||||
| 12 | Nuance | Ankitha Partheeban | Ankitha Partheeban | ||
| 13 | Oracle Corporation | Ioannis Soursos | Ioannis Soursos | ||
| 14 | ETFs | Simon Su | Simon Su | ||
| 15 | Royal Bank of Canada | Amrita Dhillon | Aayush Talekar | ||
| Mert Tomurcuk | |||||
| Aayush Talekar | |||||
| 16 | Safran | Jérémy Archier | Jérémy Archier | ||
| 17 | Babylon Health | Hanna Coutts | Hanna Coutts | Otabek Tursunov | |
| Alexander Saul | |||||
| 18 | Bitcoin | Harshvi Shah | Harshvi Shah | ||
| James Wu | |||||
| 19 | Oncolytics Biotech Inc. | Nithyasree Muralitharan | Nithyasree Muralitharan | ||
| Euan Randall | |||||
| Faiza Chaudhry | |||||
| Shrikha Karuppiah | |||||
| Rex Ngo | |||||
| Samuel Yiu | |||||
| Meera Prabhakar | |||||
| Alexandra—Soranna Bacanu | |||||
| Kinshuk Jain | |||||
| Ching Hang Lun | |||||
| Yishan Pan | |||||
| 20 | Ethereum | Muyan Yao | Muyan Yao | ||
| 21 | Revolut | Kelvin Yip | Gideon Dada | ||
| Otabek Tursunov | |||||
| Taizhou Chen | |||||
| Gaurav Jha | |||||
| Donisha Maheshwari | |||||
| Seo Jin (Luke) Kim | |||||
| Matteo Arduini | |||||
| Maia Searle | |||||
| Syafiqah Athirah Binti Mohamed Saifulaman | |||||
| Tanvir Soori | |||||
| Gideon Dada | |||||
| 22 | Brookfield Renewable Partners | Vikram Sahota | Vikram Sahota | Vraj Agarwal | |
| Nithi Sendhil | |||||
| 23 | BYD Company | Dinil Wanni Arachchige | Tarun Bhaskaran | ||
| Vraj Agarwal | |||||
| Tarun Bhaskaran | |||||
| 24 | Fonterra Cooperative Group | Ivan Li | Ivan Li | ||
| 25 | TMF - Direxion Daily 20+ Year US Treasury Bull 3X Shares ETF | Donghyun (Danny) Kim | Donghyun (Danny) Kim | ||
| 26 | Shopify | Jieon lee | Rudraksh Shankaran | ||
| Winnie Chen | |||||
| Daiyang Chen | |||||
| Jingran Lu | |||||
| Rudraksh Shankaran | |||||
| Jack Sangster | |||||
| Jamie Moras | |||||
| Sejal Vijay | |||||
| Hasithe Rathnayake | |||||
| Xiaoheng Zhu | |||||
| 27 | Starling Bank | Stephen Cao | Alisher Sabugaliyev | Christina Christidi | |
| Kai-Hung Yuan | |||||
| Ahmed Al Ibrahim | |||||
| Yuqing Wang | |||||
| Shulei Xu | |||||
| Krishaan Surendran | |||||
| Alan Joseph | |||||
| Aaron Joseph | |||||
| Christina Christidi | |||||
| Alisher Sabugaliyev | |||||
| 28 | Vestas Wind Systems | Mahsa Sheikhi | Mahsa Sheikhi | ||
| 29 | Ubisoft Entertainment SA | Nicholas Yiassoumis | Nicholas Yiassoumis | ||
| 30 | IBM | Bejon Jacob | Bejon Jacob | ||
| 31 | Copart Inc | Muhammad Nuraiman Rayyan Bin Erwazri | Muhammad Nuraiman Rayyan Bin Erwazri |
Sprint 1
| Team | Investment | Team members | Team leader |
|---|---|---|---|
| 1 | Aston Martin | Daiyang Chen | Lasen |
| Lasen | |||
| Nithi Sendhil | |||
| Matteo Arduini | |||
| Shaunak | |||
| Parth Gore | |||
| 2 | LVMH | Allan Preston | Jamie |
| Claudia Torres Quiros | |||
| Jamie | |||
| Marco Piola | |||
| Mahsa Sheikhi | |||
| Lakshmy CR | |||
| Winnie Chen | |||
| Xiaoheng Zhu | |||
| 3 | Shell | Alex Walker | Yuqing |
| Eric Lun | |||
| Maanas Bysani | |||
| Moaz El Kout Oustah | |||
| Vikram Sahota | |||
| Matilda Dugdale | |||
| Yuqing | |||
| 4 | J P Morgan | Jordan Pang | Amaan Afridi |
| Niam Shah | |||
| Rohan Ooken | |||
| JiEon Lee | |||
| Mac Xu | |||
| Amaan Afridi | |||
| Umar Butt | |||
| Xiran(Charlotte) Zhang | |||
| 5 | Pfizer | Angel de la Puente | Ioannis Soursos |
| Harshvi Shah | |||
| Jenny Tang | |||
| Kinshuk Jain | |||
| Yishan Pan | |||
| Ioannis Soursos | |||
| 6 | Manchester United | Gideon Dada | Gideon Dada |
| Jérémy Archier | |||
| Kabishan Sivarasan | |||
| Krishaan Surendran | |||
| Veer Thandi | |||
| Kelvin Yip | |||
| Alexandra-Soranna Bacanu | |||
| 7 | Palantir Technologies | Advay Iyer | Sejal Vijay |
| Euan Randall | |||
| Ison Hau | |||
| Nithya Muralitharan | |||
| Tatsuto Yamamoto | |||
| Paul Pöhl | |||
| Mahmoud Farrag | |||
| Omid | |||
| Sejal Vijay | |||
| 8 | Amazon | Syafiqah Athirah | Otabek Tursunov |
| Felipe Mendes | |||
| Tanvir | |||
| Otabek Tursunov | |||
| Gaurav Jha | |||
| Christina Christidi | |||
| Donisha Maheshwari | |||
| Taizhou Chen | |||
| Vraj Agarwal |